Dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną – umowa a recykling paneli

Coraz częściej, jako źródło pasywnego dochodu, właściciele gruntów rozważają wydzierżawienie działki pod farmę fotowoltaiczną. Jest to świeży model biznesowy, a zatem oprócz entuzjazmu, budzi pytania. Wiele z nich dotyczy obowiązku recyklingu i związanych z nim kosztów.

Umowa dzierżawy gruntu a recykling paneli.

Zapisy umowy dzierżawy przeważnie nie odnoszą się do recyklingu paneli bezpośrednio. Szeroko pojęty obowiązek recyklingu spoczywa na przedsiębiorcy, który wprowadza panele na rynek, czyli najczęściej na dzierżawcy. Obowiązek ten wynika z m.in. z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym i nie można go zmienić umową dzierżawy ani żadną inną.

Co uwzględnić w umowie dzierżawy w zakresie recyklingu?

Umowa powinna kompleksowo regulować los instalacji, w tym paneli, po zakończeniu obowiązywania umowy. Jest to szczególnie istotne dla wydzierżawiającego z kilku względów, jak choćby ze względu na kwestie podatku od nieruchomości. Patrząc z punktu widzenia wydzierżawiającego, umowa powinna zawierać zobowiązanie do usunięcia instalacji przez dzierżawcę, a w razie niewywiązania się z tego obowiązku, prawo do zlecenia usunięcia instalacji na koszt i ryzyko dzierżawcy bez konieczności uzyskiwania orzeczenia sądowego nakazującego usunięcie instalacji. Dopiero przywrócenie gruntu do charakteru rolniczego pozwoli przywrócić mu charakter rolny i wnioskować o zmianę podatku z podatku od nieruchomości na podatek rolny.

Warto także uregulować kwestię czynszu dzierżawnego za okres, kiedy instalacja będzie demontowana.

Czy istnieje ryzyko, że wydzierżawiający poniesie koszt usunięcia paneli z nieruchomości?

Ryzyka takiego wykluczyć nie można. Wynika ono przede wszystkim ze zmienności prawa. Aktualnie obowiązujące umowy dzierżawy będą wygasać za 10, 20, 30 lat, a nawet później. Jakie będzie wówczas prawo odnośnie recyklingu nie sposób przewidzieć. Jeśli dzierżawca po okresie recyklingu zdemontuje panele PV, to należy przypuszczać, że problem recyklingu nie będzie dotyczył wydzierżawiającego. Jeśli natomiast dzierżawca nie usunie instalacji, będzie do tego zmuszony wydzierżawiający, będzie on również zmuszony do postępowania z panelami fotowoltaicznymi zgodnie z przepisami o odpadach. Ewentualne koszty jakie w związku z tym poniesie, będzie mógł domagać się ich zwrotu od dzierżawcy.

W CCLaw znamy się zarówno na dzierżawie gruntów pod fotowoltaikę, jak i na wszelkich kwestiach prawnych związanych z OZE. Walczymy z niesłusznymi odmowami wydania warunków przyłączenia instalacji do sieci – bywa, że walka ze spółkami energetycznymi kończy się naszym i Klienta sukcesem. Jeśli są Państwo w potrzebie konsultacji, zapraszamy do kontaktu z biurem kancelarii.

Bądź z prawem na bieżąco

A może powiadomienie o kolejnych ważnych zmianach w prawie i artykułach nt. OZE? Zapraszamy do zapisu na naszą mailową prenumeratę informacyjną – raz w miesiącu przesyłamy zestawienie informacji o aktualnych zmianach w prawie i opublikowanych artykułach z naszego bloga. Najnowsze wieści publikujemy również na kanałach Facebook i Linkedin. Pozostańmy w kontakcie!

Najnowsze publikacje

03.09.2024

03.09.2024 | Energetyka odnawialna

Wyłączenia instalacji OZE i straty finansowe – kto powinien za nie odpowiadać?

Wyłączenia instalacji PV oraz wiatrowych stosowane przez operatorów stały się standardowym mechanizmem bilansującym ilość energii elektrycznej w sieci, którego koszty ponoszą wyłącznie wytwórcy. Przeanalizowaliśmy tę sytuację od strony prawnej.

chevron-left-gold

06.06.2024

06.06.2024 | Energetyka odnawialna

Umowa urbanistyczna między inwestorem a samorządem

Przez wiele lat poważne wątpliwości budziła możliwość, a wręcz legalność, uzgadniania przez deweloperów z gminami zasad, na których inwestor wykona na rzecz danej jednostki samorządu terytorialnego określoną inwestycję, w zamian za co umożliwione zostanie mu wykonanie głównego zamierzenia inwestycyjnego.

chevron-left-gold

05.06.2024

05.06.2024 | Energetyka odnawialna

Umowa cPPA dostępna dla coraz szerszej grupy wytwórców i odbiorców – studium przypadku

Formułę właściwą dla umowy cPPA w końcu zdecydowała się wprowadzić ENEA S.A., która jak każda spółka z tzw. #BigEnergy bardzo długo opierała się bilansowaniu cPPA. Jako kancelaria mieliśmy przyjemność uczestniczyć przy jednym z pierwszych kontraktów cPPA, w którym uczestniczy podmiot z #BigEnergy. W naszym przypadku była to ENEA S.A.

chevron-left-gold
Wszystkie publikacje
mobile-menu-shape