Inwestycje w fotowoltaikę i OZE – od A do Z – szkolenie online

Ostatnie zmiany i nadchodzące nowelizacje w prawie energetycznym

Nowości w prawie to nowe wyzwania dla inwestorów i wytwórców energii w branży OZE. Pojawia się coraz więcej możliwości korzystania z energii odnawialnej, ale też co raz więcej problemów. Linia bezpośrednia – jak wybudować i sprzedać energię za jej pośrednictwem, jak ułatwia podłączenie instalacji cable pooling, jak na umowy cPPA zapatrują się duże spółki obrotu, rekompensaty – kiedy się należą i jak się o nie ubiegać, jak rozliczać energię z PV z najemcami budynku, jakie obowiązki ma wytwórca energii z instalacji PV to tylko niektóre z gorących zagadnień w 2024 roku.

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych klientów oraz bieżącą sytuację na rynku odnawialnych źródeł energii, przeprowadzimy kolejną edycję szkolenia online dedykowanego dla firm z branży OZE. Eksperci z kancelarii CCLaw. przedstawią kompleksowo aktualne wyzwania oraz praktyczne rozwiązania, które pozwolą Państwu z powodzeniem przygotować się na zmiany i wdrożyć je zgodnie z przepisami.

Nowości oraz pełny program IV edycji szkolenia online dla branży OZE

Każda edycja szkolenia jest inna, odpowiadająca na aktualną sytuacją rynkową w branży OZE. Podczas IV edycji szkolenia przedstawimy następujące zagadnienia:

Program szkolenia – część I:

  1. Proces dewelopmentu i budowy farm fotowoltaicznych od A do Z. – w tym m.in. omówienie takich kwestii jak:
    – umowa dzierżawy gruntu pod PV – na co zwrócić uwagę,
    – zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
    – warunki przyłączenia, odmowa wydania warunków przyłączenia, samodzielna budowa przyłącza,
    – umowa przyłączenia – na co zwrócić uwagę (m.in. w świetle rekompensat).
  2. Linia bezpośrednia:
    – kiedy i kto może skorzystać z linii bezpośredniej,
    – czy możliwa jest linia bezpośrednia w modelu antykonsumpcyjnym,
    – jak przebiega proces budowy linii bezpośredniej.
  3. Cable pooling, czyli nowe możliwości wykorzystania i podłączania odnawialnych źródeł energii:
    – jak przebiega proces podłączania instalacji OZE przy cable poolingu,
    – wsparcie aukcyjne i zielone certyfikaty dla już przyłączonego źródła OZE w ramach cable-poolingu.

Program szkolenia – część II:

W drugiej części przedstawimy możliwości prawne w zakresie sprzedaży energii z instalacji OZE:

  1. Modele autokonsumpcyjne, w tym instalacje on-site.
  2. Spółdzielnie energetyczne.
  3. Wynajem instalacji fotowoltaicznych (solar-as-a-service).
  4. Jak rozliczać energię elektryczną z instalacji na budynku, w którym lokale są wynajmowane?
  5. cPPA – jak duże spółki obrotu zapatrują się na kontrakty cPPA?
  6. Aukcje OZE i gwarancje pochodzenia jako wsparcie dla producentów zielonej energii.
  7. Sprzedaż i rozliczanie energii elektrycznej sprzedawanej w ramach linii bezpośredniej.

Program szkolenia – część III:

  1. Obowiązki wytwórców już produkujących energię z instalacji odnawialnych źródeł energii.
  2. Rekompensaty z tytułu odłączania lub zaniżania produkcji instalacji OZE przez operatorów.
  3. Podstawowe zagadnienia tak zwanej Dyrektywy budynkowej, która wymaga instalacji fotowoltaicznej PV na każdym nowym budynku.

Podczas naszych szkoleń odpowiadamy na pytania uczestników na bieżąco. Ponadto, odpowiemy na wybrane pytania zgłoszone jeszcze przed szkoleniem, w tym na te najczęściej powtarzające się.

Stoją za nami wiedza i doświadczenie

Jesteśmy ekspertami od lat aktywnie obserwującymi i kreującymi polski rynek OZE. Przeprowadziliśmy już wiele szkoleń, seminariów czy prelekcji dla setek uczestników, a naszych specjalistów można było spotkać między innymi podczas branżowych wydarzeń:

  • Large Scale Solar Central and Eastern Europe – Warsaw 2023;
  • Forum OZE dla przemysłu;
  • Targi ENEX;

Termin i miejsce szkolenia

Szkolenie odbędzie się 11 czerwca 2024 roku. Rozpoczniemy o godzinie 11:00. Szkolenie potrwa od 4 do 5 godzin, w zależności od ilości pytań.

Dostępu online udzielimy Państwu poprzez popularną platformę wideokonferencyjną z możliwością zadawania pytań i uczestnictwa w dyskusji.

Certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu z prawnych aspektów dla branży OZE

W ramach potwierdzenia nabycia nowych kompetencji każdy uczestnik szkolenia „Inwestycje w fotowoltaikę i OZE – od A do Z” otrzyma spersonalizowany certyfikat.

Prowadzący

Witold Chmarzyński – radca prawny, wspólnik w kancelarii CCLaw.

Witold Chmarzyński jest jednym z najbardziej doświadczonych prawników z zakresu odnawialnych źródeł energii i elektromobilności w Polsce. Obsługiwał liczne transakcje, w ramach których sprzedawane były projekty lub też już działające instalacje odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 150 MW. W ostatnim czasie uczestniczył w negocjacjach największej w Polsce umowy sprzedaży sieci stacji ładowania (Revnet – GreenWay). Kompleksowo doradzał operatorowi Power Dot. przy negocjowaniu umowy z Biedronką, w ramach której powstanie ponad 1 800 punktów ładowania.
______________

Emil Cieślikowski – adwokat, wspólnik w kancelarii CCLaw.

Współzałożyciel kancelarii, doświadczony prawnik, specjalista z zakresu z zakresu sporów i mediacji, które z powodzeniem prowadzi od blisko dwudziestu lat.  W ramach drugiej specjalizacji związanej z odnawialnymi źródłami energii wspomaga Klientów w toku procesu inwestycyjnego i uzyskiwania decyzji niezbędnych od realizacji instalacji OZE. W szczególności z powodzeniem reprezentuje w postępowaniach odwoławczych i sądowoadministracyjnych podmioty, którym odmówiono wydania decyzji o warunkach zabudowy dla farm fotowoltaicznych.

Rekomendacje zadowolonych klientów

„W zakresie prawnych aspektów odnawialnych źródeł energii możemy polecić kancelarię CCLaw. Zespół CCLaw. kierowany przez radcę prawnego Witolda Chmarzyńskiego sprawnie przeprowadził transakcję nabycia instalacji PV, a następnie obsługiwał nas przy uzyskaniu koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.  W ramach współpracy z CCLaw. możemy zawsze liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie odnawialnych źródeł energii”.

Adam Rogaliński
VP Corporate Development, Wirtualna Polska Holding

„Kancelaria CCLaw. wspiera nas merytorycznie od 2018 r. W tym czasie fundusz kierowany przez EQUES INVESTMENT TFI S.A. nabył portfel spółek celowych z pracującymi instalacjami PV, a następnie dokonał jego zbycia – za każdym razem przy wsparciu merytorycznym kancelarii CCLaw. Prawnicy CCLaw przeprowadzali due diligence spółek celowych, instalacji PV, przygotowywali dokumenty transakcyjne, doradzali w negocjacjach. Przy każdej z tych czynności pomocne było doświadczenie Witolda Chmarzyńskiego i jego zespołu w zakresie OZE”.

Jakub Liebhart
Członek Zarządu EQUES INVESTMENT TFI S.A.
______________

Koszt szkolenia

Przekazana podczas szkolenia wiedza z zakresu prawa i nadchodzących nowelizacji pozwoli Państwu dobrze przygotować na nadchodzące zmiany, uniknąć problemów i dodatkowych kosztów związanych z obsługą prawną inwestycji w branży OZE.

Koszt naszego szkolenia to 1100 zł netto w taryfie standardowej. Dla osób, które zapiszą się wcześniej oferujemy cenę specjalną 950 zł netto w taryfie Early birds, przy zapisie do 17 maja.

Zarezerwuj swoje miejsce, wypełnij formularz zgłoszeniowy

mobile-menu-shape